Як нова «ріпакова» політика вплине на паливний ринок України?

У країнах Євросоюзу з початку року вступила в силу директива Європарламенту та Європейської Ради, згідно з якою сировина для біопалива не може вирощуватися на землях, які до 01.01.2008 р. мали статус лісу, болота чи торфовища.

Очевидно, таким чином європейські уряди намагаються захистити своїх сільгоспвиробників від конкуренції з боку фермерів Східної Європи. Адже дані директиви стосуються і ріпаку, який в деякі роки на західноєвропейських сировинних ринках був значною мірою українським. Тепер же української сировини буде продаватися в Європу значно менше.

І справа не в тому, що наші аграрії люблять ростити цю технічну культуру на колишніх мочарах і лісових вирубках. Просто для того, щоб отримати право на продаж ріпаку в ЄС, тепер фермер повинен надати документ, складений міжнародним інспектором, який має право особисто ознайомитися з діяльністю українського сільгосппідприємства.

 Сумнівно, що вітчизняні селяни будуть раді ще одній перевіряючий інстанції, що вивчає їх офіційні документи, ділове листування, бухгалтерію та ін.. Між тим, згідно згаданих евродиректив, якщо кількість сільгосппідприємств, які не можуть підтвердити якість використовуваних земель, досягне певного відсотка, ЄС може запровадити проти окремих виробників і проти всієї держави певні заборонні санкції. Аж до заборони експорту ріпаку з України в країни ЄС.

Між тим, українські фермери вже розсмакували «смак» даної культури, зрозуміли вигоду і оволоділи технологією її вирощування. Звідси можна зробити припущення, що після появи труднощів з експортом ріпаку в Європу, його велика частка буде залишатися в Україні, і знову стане актуальним питання власного виробництва біопалива. Як відомо, нечисленні попередні спроби випуску українського біопалива зазнали фіаско - значною мірою через високі роздрібні ціни кінцевого продукту.

06.01.2011



рекламный баннер


рекламный баннер 300 на 250