Підготовка дизеля до зимової експлуатації
Взимку робочі процеси в дизелі помітно ускладнюються. Більш в'язке через низьку температуру паливо гірше розпорошується через форсунки, а розпорошена тут же «осідає» у вигляді роси на стінках камери згоряння. Випаровування його зі стінок ускладнено внаслідок низької температури. Холодне повітря, поступаючи в циліндри, тільки погіршує становище, а його температура в кінці стиску повинна бути вище температури самозаймання дизельного палива. Сюди слід додати і загусле масло, підвищений опір якого доводиться долати при пуску.
Ось чому для впевненого запуску дизеля в зимовий час в його камерах згоряння попередньо слід створити відповідні умови (тепло). Стартер і акумулятор повинні розвивати потужність, достатню для того, щоб змусити колінчастий вал «штовхати» поршні з великою частотою, а дизельне паливо не повинно перетворюватися на «кисіль» і кристалізуватися при низьких температурах.
* Тепер поговоримо про те, що потрібно зробити для підготовки дизеля до експлуатації в зимовий період.
• Почнемо з акумулятора. Дизелі через значні ступені стиснення і вищих, ніж у бензинових двигунів, пускових оборотів вимагають наявності у акумулятора підвищеної потужності (зауважте, про ємності мова не йде), яка характеризується величиною пускового струму. У результаті в зимових умовах не рекомендується використовувати акумулятори з пусковим струмом нижче 320 А на дизелях, хоча на бензинових двигунах АКБ з меншими пусковими струмами проблем не створюють. Проблеми можуть виникнути з акумулятором, який прослужив на дизелі більше 3 років. Цікаво, що варто переставити його на бензиновий двигун, як все стає на свої місця. Такі казуси також слід враховувати.
• Обов'язково потрібно перевірити рівень електроліту. Влітку це якось забувається, а іноді виявляється, що в акумуляторі сухо.
• Особливу увагу слід приділяти вивідним клем АКБ і стартера, а також наконечникам проводів, які обов'язково потрібно очистити від окислення. При низьких температурах ємність акумуляторної батареї з природних причин значно знижується, до цього додаються високі перехідні опори в електричних ланцюгах. Не завадить покрити клеми шаром пластичного мастила, щоб якось захистити їх від дії солі, якою багато на дорогах взимку.
• У системі живлення слід злити відстій з фільтру і паливного бака.
• Якщо дизель влітку працював з «димком», є сенс перевірити і при необхідності відрегулювати кут випередження впорскування палива. Збій цього параметра може сильно ускладнити запуск холодного мотора. При відсутності досвіду самостійно регулювати кут упорскування не слід, краще звернутися на станцію техобслуговування.
• Подумайте, може варто видалити сіточку з заборника в паливному баку. Ця сіточка - «прекрасний» організатор пробок. Як би не довелося компресором продувати у зворотний бік паливопровід бака. Хай вже краще солярка йде в паливний фільтр.
* Для автомобілів з пробігом понад 100 000 км зимовий запуск може сильно ускладнити недостатня компресія в циліндрах дизеля. Винуваті в цьому, як правило, зношені поршневі кільця і гільзи циліндрів. Але що тут скажеш, якщо власники відкладають ремонт поршневої групи до останнього моменту. * У наших широтах стовпчик термометра рідко опускається до позначки -25 ° С, тому використання всесезонних моторних масел не створює складнощів в роботі дизеля. Бажання «полегшити життя» стартеру і акумулятору застосуванням масел зі зниженою в'язкістю по SAE 10W-30 заперечень не викликає. Однак масла 5W-30 хороші, мабуть, для Сибіру, але не для нашого помірного морозцю.
Любителів аерозольних балончиків з легкозаймистими речовинами для пуску моторів просимо запам'ятати: дизельні двигуни можуть сильно постраждати від передозування. Навіть 1см.куб. такого складу здатний переламати всі поршні - занадто великі виникаючі навантаження (склад розпалиться занадто рано).
12.01.2011
Останні події в автосвіті