Як вибрати моторне масло?
Більшість сучасних водіїв не особливо розбираються в питаннях сервісу. Навіть така проста, здавалося б, операція, як заміна машинного масла (моторного масла) викликає більше питань, ніж впевненості в собі.
Насправді, нічого складного в заміні масла немає в умовних позначеннях на етикетці каністри може розібратися абсолютно будь-яка людина.
Перше, що кидається в очі на етикетці позначення, схоже на 10W40. Це в'язкість масла за прийнятим у всьому світі стандарту SAE. Перша цифра позначає індекс загустіння, який залежить від температури, при якій масло не втрачає властивостей. Індекс загусання коливається від 0 до 15. Чим нижчий індекс загустіння, тим нижче температура, при якій масло не загусне. Буква позначає сезон, для якого призначене масло. W це WINTER, зима, а маркіроване нею масло зимове. Після сезонності вказується в'язкість при стоградусной температурі мотора. Чим густіше масло, тим більше цифра. В'язкість може коливатися в діапазоні від 30 до 60. Найгустіше масло має позначення 60.
Щоб дізнатися яке масло ваше читайте інструкцію. Як відомо, рідна інструкція поганого не порадить. Якщо в зимовий час машина важко заводиться можна побалувати її маслом esso з меншим індексом загусання. Наприклад, замість паспортного 10W40 залити 5W40. А ось влітку такі маніпуляції абсолютно даремні. Застосування масла з підвищеною в'язкістю не рекомендують. Наслідком заливки такого моторного масла може стати масляне голодування воно буде скупчуватися у головках циліндрів, а не потрапляти в масляні канали.
Продовжуємо досліджувати нашу каністру. Наступне позначення так званий індекс якості API. Індекс якості позначається двома великими англійськими літерами SF, SG і т.д. Чим далі за абеткою стоїть друга літера, тим якості масла вище. Більшості Жигулів і старих іномарок прописано масло SF, а основній масі нових недорогих імпортних машин сподобається моторне масло, позначене як SG.
Використовувати моторне масло з маркуванням SG замість простенького SF непогано, і навіть добре. А от використовувати більш просунуті за алфавітом не варто, адже ці масла, як правила, синтетичні. Якщо інструкція наказує використовувати мінеральні масла, синтетика принесе лише шкоду. Воно призведе до зростання витрати масла і збільшенням пітливості мотора. Більш рідке синтетичне моторне масло буде пробивати сальники (особливо зношені). Крім того, перед синтетичними маслами не стоїть завдання підвищення зносостійкості двигуна. Сучасні двигуни, на які вона розрахована, і без того мають величезний ресурс. Головне ж завдання синтетики протизадирна. Простіше кажучи, синтетичне масло повинне захистити двигун від клина, адже масляним голодуванням і перегрівом може страждати будь-який мотор. І останнє. Коли мотор багато років працює на мінеральному маслі, система мастила збирає на стінках смолисті відкладення. Завдяки хорошим миючим властивостям, синтетичне моторне масло відмиває ці відкладення, і вони забивають масляні канали. Імовірність того, що двигун після цього стукне багаторазово підвищується.
Втім, пересадити машину на синтетичне масло з мінерального можна. Для цього потрібно ретельно промити двигун спеціальним складом. Головне, не використовувати для цього п'ятихвилинку. Старий двигун від неї, швидше за все, помре.
Не вірте тим, хто говорить про те, що безпечний для двигуна перехід з мінералки на напівсинтетику. Справа в тому, що словом напівсинтетика може позначатися все що завгодно. Від мінералки з просунутими присадками до гібрида синтетичного та мінерального масел, змішаними в будь-яких пропорціях.
І ще. Іноді масло потрібно поміняти терміново. Здорово, якщо ви возите з собою літрову каністру масла, залитого при останній заміні. Якщо це не так, потрібно залити масло з такими ж показниками, або з більшою в'язкістю та якістю за стандартом API.
Купуючи масло, майте на увазі, що липове масло буває не рідше несправжнього бензину. Основними зразками для незаконного наслідування стають найбільш розкручені марки масел такі як Shell, Castrol, BP і ЛУКОЙЛ. Чим у більш підозрілому місці ви купуєте масло, тим більше шанс напоротися на підробку. Авторинки і придорожні кіоски в основному продають ліве масло. Часто підроблене моторне масло вилучають в мережевих гіпермаркетах. За цим маслом найкраще їхати на іменну заправку. Купуючи масло в дивному місці, має сенс вибирати масло не дуже популярне, але відомої марки наприклад, Liqui Moly або Motul. Підробляти їх не дуже вигідно. У будь-якому випадку, можу порадити зберегти чек і каністру від моторного масла до наступної заміни. Можливо, це вам знадобиться.
24.01.2011
Останні події в автосвіті