Що буде якщо ... відмовитися пройти тест на алкоголь

Відразу скажу: ми нікого не закликаємо керувати автомобілем у стані алкогольного сп'яніння, а потім «косити» від ДАІ. Алкоголь за кермом - це зло, яке може коштувати життя як самому водієві, так і ні в чому не винним людям.
проверка на алкогольНагадаю, керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння тягне за собою непередбачувані наслідки, а також штраф від 2550 до 3400 грн. або позбавлення права керування на термін від 1 до 2 років, або громадські роботи на строк від 40 до 50 годин, або адміністративний арешт на строк від 7 до 10 діб. І це - тільки при першому порушенні, при другому - можуть забрати і автомобіль.

Отже, поговоримо про захист від вивертів ДАІ, правильне проходження тесту та відмову від огляду.

Коли варто відмовитися

Відповідно до Закону про міліцію, інспектор ДАІ має право перевірити водія на алкогольне сп'яніння тільки в тому випадку, якщо є підстави припускати, що водій нетверезий. Ознаками алкогольного сп'яніння є (відповідно до інструкції МВС і МОЗ № 400/666 від 09.09.2009):

а) запах алкоголю з порожнини рота;
б) порушення координації рухів;
в) порушення мови;
г) виражене тремтіння пальців рук;
 г) різка зміна забарвлення шкіряного покриву обличчя;
д) поведінка, що не відповідає обстановці.

Якщо цих ознак не виявлено - перевіряти на тверезість не мають права.

Перевіряти на тверезість може як працівник ДАІ за допомогою дозволених технічних пристроїв, так і лікар закладу охорони здоров'я, який має право проводити такий огляд (тому це можливо не в кожній лікарні).

В 2008 р. відбулася знаменна подія: в Україні з'явився «поріг тверезості» для водіїв - 0,2 проміле алкоголю в крові. Це пов'язано з тим, що Україна є учасником Міжнародної конвенції про дорожній рух, відповідно до якої, в законодавстві повинна бути чітко прописана допустима концентрація алкоголю в крові водія - в діапазоні від 0 до 0,8 проміле (це «природний фон»).

А з 2010 р. чітко прописаний перелік технічних засобів, за допомогою яких можна проводити перевірку:

1. газоаналізатор «AlcoQuant 6020»;алкотест

2. газоаналізатор «Alcotest 6510»;алкотест

3. газоаналізатор «Alcotest 6810»;алкотест

 4. газоаналізатор «Alcotest 7410 Plus com»;алкотест

5. пристрій спеціальний «Алконт 01».алкотест

Різноманітні трубки «Контроль тверезості» у зв'язку з некоректністю їх роботи і масою зловживань цими вимірювачами (це і підміна трубок, і нанесення спирту, і використання трубок з простроченим терміном придатності) - заборонені.
алкотрубкиБільшість подібних вивертів з електронними газоаналізаторами не проходить, але їх використання теж має свої особливості: нові сертифіковані алкотестери надійні і показують точні дані, але лише тоді, коли дотримується інструкція щодо їх застосування та тест проводиться коректно.

Важливо звернути увагу на наступне:

-У співробітника ДАІ повинно бути (і він зобов'язаний пред'явити на першу вимогу) свідоцтво про державну реєстрацію та свідоцтво про перевірку приладу.

-Допустима похибка приладів складає, як правило, ± 0,05 проміле. Тобто, якщо прилад покаже 0,25 проміле - це не є перевищенням порогу тверезості (похибка приладу повинна бути занесена в протокол!).

-Контрольний забір повітря (який проводиться до вимірювань) повинен здійснюватися при надягнутому мундштуці. Так як при некоректному підході - вата зі спиртом може бути вкладена в мундштук або у вхідний отвір приладу. І навіть у запакований одноразовий мундштук можна залити спирт з допомогою шприця.

-Одиниці виміру повинні бути виставлені саме в проміле. Наприклад, прилад AlcoQuant 6020 дозволяє вимірювати ще й в%, мкг/100мл, мкг/л, г/100мл, мг/100 мл, PAF, PAWF та інше.

-Проводити вимірювання бажано на свіжому повітрі. Алкотестери мають активний і пасивний режими. Якщо включити пасивний режим (вимірювання навколишнього повітря) і проводити вимірювання в салоні автомобіля - алкотестер зафіксує найменшу наявність парів ПОЗА видихуваного повітря (особливо якщо алкоголь в машині розлитий навмисно).

І якщо є сумніви щодо коректності проведення тесту, сумніви щодо приладу або його сертифікації - від тесту, проведеного співробітниками ДАІ, варто відмовитися.

У такому випадку, інспектор зобов'язаний доставити водія в медзаклад (або викликати роз'їзну сертифіковану лабораторію) для проведення медогляду.

Отже, є три варіанти: пройти огляд на місці, пройти огляд у медустанові або відмовитися взагалі.

Огляд на місці

Якщо ви готові пройти тест на алкоголь на місці, слід пам'ятати, що для огляду можуть використовуватися лише затверджені спеціальні технічні засоби (див. вище).

При цьому в наявності мають бути свідоцтво про державну реєстрацію та свідоцтво про перевірку приладу, які водій має право зажадати.

До початку проведення процедури інспектор зобов'язаний ознайомити водія з порядком застосування, а самому дотримуватися інструкції з експлуатації приладу.

Проведення вимірювань повинно проходити в присутності двох свідків, при чому співробітники міліції такими свідками бути не можуть.

Результат фіксується на паперових та електронних носіях, якщо у приладу є така функція.

Якщо прилад показав, що в крові алкоголю менше, ніж 0,2 проміле, в протоколі наголошується, що кількість є допустимою.

Якщо прилад показав перевищення норми (пам'ятаємо про похибки) - є вибір погодитися (і отримати штраф) або не погодитися з цими даними. Якщо водій не згоден - інспектор зобов'язаний доставити водія в медустанову для проведення огляду (п. 1.7 інструкції МВС і МОЗ № 400/666 від 09.09.2009).

Відмова від огляду на місці - огляд у медустанові

Водій має повне право відмовитися від огляду на місці. Особливо у випадку, якщо у нього виникли найменші сумніви з приводу коректності проведення процедури.

Перевага огляду в медустанові полягає в тому, що в медлабораторіях використовуються інші методики перевірки на алкогольне сп'яніння - менше пов'язані з «людським фактором». Крім того, вони дозволяють більш точно визначити стан водія та наявність алкоголю в крові.

У разі відмови від огляду на місці, інспектор виписує направлення на медогляд і зобов'язаний забезпечити доставку водія в медустанову не пізніше 2-х годин з моменту зупинки (п. 2.9 інструкції МВС і МОЗ № 400/666 від 09.09.2009).

Медзаклад має входити в список, затверджений МОЗ, використовувати сертифіковану апаратуру (мати свідоцтво про державну реєстрацію та свідоцтво про перевірку).

У ході дослідження перевіряють реакцію зіниці на світло, пульс, тиск, психофізіологічний стан водія, беруть на дослідження слину, сечу, мазки з поверхні губ, шкіри обличчя та рук. Для дослідження може використовуватися також і кров.

Зразки поміщають у дві ємності - одна для поточного дослідження, друга - контрольна (зберігається протягом 90 днів).

За результатами дослідження складається акт медичного огляду (із зазначенням точних даних), на підставі якого видається медичний висновок. Перший примірник висновку передається під підпис співробітнику ДАІ, другий - водієві, третій - залишається в медустанові.
алкотестМедичний висновок в 10-денний термін може бути опротестовано через суд шляхом оскарження протоколу. Не дивлячись на наявність контрольних зразків, слід провести незалежну експертизу - протягом двох годин пройти незалежне медичне обстеження.

Це досить складно: час «підтискає», а потрібно спочатку знайти, а потім дістатися до медустанови, акредитованої на проведення таких оглядів. І співробітники ДАІ вже не зобов'язані доставити туди на своєму авто.

Якщо взагалі відмовитися

Відповідно до п.8 постанови Кабінету Міністрів України № 1103 від 17 грудня 2008 р.: "У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я, уповноважена особа Державтоінспекції в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду."

Тобто, відмова і від огляду на місці, і від проходження огляду в медустанові прирівнюється до підтвердження стану сп'яніння.

Підсумок

-Якщо ви згодні пройти тест на алкоголь на місці - стежте за коректністю його проведення.

-Якщо виникли сумніви з приводу коректності - наполягайте на проведенні огляду в медустанові. Це знизить вплив «людського фактора» на результати експертизи.

-Взагалі відмовитися проводити дослідження на алкоголь - рівнозначно визнанню своєї провини.

-Не керуйте автомобілем в стані алкогольного сп'яніння, під впливом лікарських або наркотичних речовин.

28.01.2012



рекламный баннер


рекламный баннер 300 на 250