Що і як можна обчислити за VIN-кодом?
Будь-які, навіть на вигляд однакові автомобілі мають свою історію, деякі притаманні лише йому одному особливості. Всі ці відмінності занесені в індивідуальний номер автомобіля, який називається VIN-кодом. За цим кодом можна визначити практично всю історію і походження саме цього автомобіля.
Що ж собою являє Ідентифікаційний номер VIN (Vehicle Identification Number).
Ідентифікаційний код автомобіля - це комбінація цифрових та буквених умовних позначень, що привласнюються з метою ідентифікації, яка є обов'язковим елементом маркування та індивідуальний для кожного транспортного засобу протягом 30 років. Складається цей номер з 17 знаків. VIN має такі позначення: WMI, VDS, VIS.
Перші три символи VIN позначають міжнародний ідентифікаційний код виробника (WMI - World Manufacturer Identifier - всесвітній код виробника), який дозволяє ідентифікувати виробника транспортного засобу і складається з трьох букв або букв і цифр.
Відповідно до ISO 3780 букви і цифри, які використовуються в перших двох знаках WMI, закріплює за країною і контролює міжнародне агентство - Товариство автомобільних інженерів (SAE), що працює під керівництвом Міжнародної організації зі стандартизації (ISO).
Перший знак - це код географічної зони (буква або цифра, яка позначає певну географічну зону). Наприклад:
від 1 до 5 - Північна Америка;
від S до Z - Європа;
від A до H - Африка;
від J до R - Азія;
6,7 - Країни Океанії;
8,9,0 - Південна Америка.
Другий знак (код країни) є буквою або цифрою, яка позначає країну в певній географічній зоні. У разі необхідності для позначення країни можуть використовуватися кілька знаків. Тільки комбінація першого і другого знаків гарантує однозначну ідентифікацію країни. Наприклад:
від 10 до 19 - США;
від 1A до 1Z - США;
від 2A до 2W - Канада;
від зa до ЗW - Мексика;
від W0 до W9 - Німеччина, Федеративна Республіка;
від WA до WZ - Німеччина, Федеративна Республіка.
Третій знак є буквою або цифрою, яка встановлюється для виробника Національної організацією. Комбінація першого, другого і третього знаків забезпечує однозначну ідентифікацію виробника автомобіля - міжнародний ідентифікаційний код підприємства-виробника (WMI). Цифра 9 в якості третього знака використовується Національними організаціями в тому випадку, коли потрібно характеризувати виробника, який випускає менш 500 автомобілів на рік.
Друга частина VIN - описова (VDS - Vehicle Description Section) складається з шести знаків. Позиції 4-6 другій частині містять корисну інформацію тільки у машин, які йшли на американський ринок. Інші автомобілі мають на цьому місці «ZZZ». Існує поширена помилка, що «ZZZ» означає повне оцинкування кузова автомобіля, але насправді це тільки заповнення порожніх місць, оскільки такі характеристики, які позначаються в VIN-коді автомобілів американського виробництва, просто не позначаються в кодах авто інших країн-виробників. Літери I, O, Q в ідентифікаційних номерах кузовів не використовуються, оскільки їх легко змінити - наприклад, «I» на «1», а «O» на «Q».
Третя частина VIN - це вказівна частина ідентифікаційного номера (VIS - Vehicle Indicator Section), яка складається з восьми знаків (цифр і букв), з яких останні чотири - тільки цифри. Перший знак VIS вказує код року виготовлення ТЗ, подальші знаки вказують порядковий номер ТЗ, присвоєний підприємством-виробником.
За виробником можуть закріплюватися кілька WMI, але один і той же номер забороняється закріплювати за одним виробником автомобіля мінімум протягом 30 років з того моменту, як він перший раз був використаний попереднім (першим) виробником.
Маркування транспортних засобів поділяється на основну і додаткову. Основне маркування ТЗ та їх складових частин є обов'язковою і фіксується їх виробниками. У разі виготовлення ТЗ послідовно декількома підприємствами допустимо нанесення основного маркування ТЗ тільки виробником кінцевого виробу. Додаткове маркування рекомендоване і здійснюється як виробниками ТЗ, так і спеціалізованими підприємствами.
Основне маркування виконують на вантажних автомобілях, у тому числі спеціалізованих і спеціальних на їх шасі, тягачах з бортовою платформою, а також автомобілях багатоцільового призначення та спеціальних колісних шасі. Також маркуються легкові авто, у тому числі спеціалізовані та спеціальні на їх базі, вантажопасажирські, також, автобуси, у тому числі спеціалізовані та спеціальні на їх базі, тролейбуси, причепи та напівпричепи, автонавантажувачі, двигуни внутрішнього згоряння, мототранспортних засобів, шасі вантажних автомобілів, кабіни вантажних автомобілів, кузови легкових автомобілів, блоки двигунів внутрішнього згоряння.
Оскільки VIN-код унікальний для кожного автомобіля, дуже зручно, керуючись ним, відслідковувати історію автомобіля. На території США і Канади дві незалежні організації Carfax і AutoCheck збирають історію про автомобілі з різних джерел, ідентифікуючи автомобіль за допомогою його VIN-коду.
Тобто, купуючи автомобіль з США чи Канаді, Ви, знаючи всього лише VIN-код автомобіля, можете дізнатися про ДТП, пошкодженнях і т.д. Поточне сервісне обслуговування, типи володіння, пробіг - все це та багато іншого можна дізнатися, знаючи лише VIN код автомобіля. Але, це стосується, нагадуємо, тільки автомобілів американського і канадського виробництва.
Якщо ж автомобіль зроблений, наприклад, в Європі, за VIN-кодом можна дізнатися інформацію про дату випуску автомобіля, про його комплектації і багато іншого. Дані, зашифровані в коді різні в різних виробників, але, тим не менш, для кожної марки і моделі в цьому 17-значному поєднанні букв і цифр можна знайти багато корисної інформації.
З кожним днем у світі купується все більше уживаних автомобілів із США і Канади. Покупці довіряють машинам, привезеним саме з цих країн, оскільки історію будь-якого автомобіля із США і Канади можна перевірити по базах даних Carfax і AutoCheck - там централізовано зберігається докладна інформація про кожний автомобіль. Для того щоб отримати всю історію автомобіля, Вам потрібно знати тільки VIN-код.
У бази заноситься інформація про власників, аварії, пожежі, стихійного лиха та багато іншого. Слід врахувати, що дані вносяться в ці бази по всіх машинам, випущені після 1981 року. Якщо довжина VIN-коду автомобіля що перевіряється не дорівнює 17 знакам, то машина випущена раніше 1981 або можливо Ви його неправильно записали.
Перевірка vin-номера доступна не тільки для автомобілів американського виробництва, а й будь-яких інших автомобілів з Японії, Європи та інших країн, хіба що дані будуть не настільки докладні.
Фірми, які містять бази даних Carfax і AutoCheck, дуже серйозно ставляться до достовірності інформації по автомобілям. Однак навіть при строгому американському підході можливі ситуації, коли деякі події не відображаються в одній з баз. Щоб отримати максимально повну інформацію по конкретній машині, слід пробити VIN як по базі Carfax, так і по Autocheck. В цьому випадку, Ви отримаєте саму точну характеристику автомобіля.
Перевірити VIN по будь-якій базі можна в режимі онлайн, що займе всього кілька хвилин. Є платні організації, які займаються розшифровкою більш докладно. А безкоштовно і миттєво перевірити VIN можна на сайтах GoOn.ru або vinfax.ru.
21.02.2012
Останні події в автосвіті