Поговоримо про гальмо стоянки
Про гальмо стоянки наша сьогоднішня розповідь. Він призначений для загальмовування автомобіля на стоянках і утримання його на ухилах. Він має простий механічний тросовий привід на колодки задніх гальм. Щоб зафіксувати положення автомобіля, водій натягує рукоятку ручного гальма на себе.
Для розгальмовування коліс автомобіля водій повинен спочатку трохи потягнути на себе рукоятку ручного гальма, натиснути великим пальцем на кнопку фіксатора і опустити ручку в початкове положення. Строго кажучи, за те, що ви не будете при стоянці використовувати це додаткове гальмо, ніякого покарання не буде - немає таких штрафів. Але на іспиті з водіння у ДАІ, якщо ви не «зніметеся» з ручника або не поставите автомобіль на нього після зупинки, вас, швидше за все, запросять на перездачу.
Правда, ці уроки водії по-швидкому забувають. Ті, хто їздить на «автоматі», взагалі навряд чи пам'ятають про існування стояночного гальма, їм досить перевести рукоятку коробки в положення Р, і машина нікуди не дінеться. А водії старшого покоління на машинах простіше звикли до того, що трос ручника вічно розтягнутий і користі від цього гальма небагато, так що залишають автомобіль з механічною коробкою на включеній передачі. Та ще й під колесо небудь підпихнути норовлять для більшої впевненості.
Слідкуйте за тим, щоб ручник працював. Оптимально, якщо в затягнутому вигляді він не дає машині поїхати, при механічній коробці двигун навіть глухнути повинен. Якщо ж гальмо стоянки їхати не заважає, його потрібно ремонтувати.
Зате молодь, суцільно уявляють себе Шумахером, нерідко використовує ручник не за призначенням, а для того, щоб пустити автомобіль юзом і увійти, як кажуть автогонщики, в керований занос. У виконанні звичайних дорожніх чайників цей самий «керований занос» на ділі таким не є, тому й б'ють гарячі голови свої автомобілі нещадно. Загалом, здавалося б, ніякого пуття від ручника сьогодні. Тільки проблеми, особливо якщо техогляд по-чесному проходити. До речі, є одна помилка: хтось давно пустив слух, ніби інші конструкції «ручника», встановленого на автомобілі, загрожують неминучою відмовою у видачі талончика ТО. Це невірно. І гальмо стоянки у вигляді педалі, як це прийнято на американських машинах, і новомодний електронний «ручник» у вигляді кнопки - все це законно, лише б працювало.
І наостанок коротенько передаю рекомендації інструкторів з контраварійного водіння. Перше стосується більше мешканців столиці з її тунелями й естакадами, а також водіїв з місцевостей з нерівним рельєфом. При рушанні в гору на машині з «механікою» не лінуйтеся щоразу використовувати ручник, так набагато безпечніше. Лівою ногою натиснув на педаль зчеплення, ввімкнув передачу, правою ногою натиснув на газ, і лише в момент відпускання педалі зчеплення знімаєш автомобіль з ручника. Складнощі ніякої, а тому вона не покотиться. А от на спуску, навпаки, ручник чіпати не потрібно, хіба що в екстреній ситуації. Спускатися треба, поставивши нижчу передачу, щоб машина гальмувала двигуном.
Друге: в заморозки не залишайте автомобіль на ручнику, намертво прихопити може. Ось тут краще включити передачу і сунути що небудь під колесо. Якщо все ж задні гальма прихопило, бувалі рекомендують не окропом їх поливати, а стукнути як слід молоточком по болтам кріплення колеса, щоб лід відколовся. Якщо колесо кріпиться не на болти, а на шпильки і гайками прикручується, то бийте тільки строго в торець шпильки по допоміжним гайкам, накрутивши перед цим їх, щоб різьблення не попсувати.
29.02.2012
Останні події в автосвіті