Україна - світовий лідер за витратами на бензин по відношенню до зарплати

бензинЩоб заправити галон преміум бензину середньостатистичному українцю доведеться викласти на АЗС 49% свого щоденного доходу. У скільки обходиться паливо жителям інших країн. Bloomberg порівняв ціни на бензин у різних куточках світу.

У список з 55 країн, в яких були співставлені середні витрати на заправку одного галона пального (3,7 літрів) і дохід жителів, Україна не потрапила, але ми заповнили цю прогалину використовуючи дані Держстату. Це дослідження включає в себе дані за 2-11 квітня 2012 року. Ось що пише агентство про деякі з цих країн.

Норвегія (вартість галона бензину преміум: 9,69 USD; 3,6% доходу)

Норвегія є одним з найбільших в світі виробників нафти. Така висока ціна палива є результатом специфічного розподілу доходу від експорту добутих вуглеводнів - замість субсидування НПЗ, норвежці воліють витрачати гроші на безкоштовну освіту та інфраструктуру. Хоча за галон бензину жителі Норвегії платять найбільше, це не становить для них відчутного удару по сімейному бюджету. Витрати становлять лише 3,6 відсотка від їх середнього щоденного доходу.

Італія (вартість галона бензину преміум: 9,35 USD; 9,1% доходу)

Протягом минулого року уряд підняв акциз на паливо на 24%, після чого італійський бензин став одним з найдорожчих в світі. Для жителів країни Ferrari і Lamborghini це був шок. У першому кварталі продаж автомобілів впав на більше ніж 20%. Середньостатистичний італієць заробляє близько 103 доларів в день. Щоб купити галон бензину преміум він повинен витратити 9,1 відсотка свого заробітку.

Греція (вартість галона бензину преміум: 9,23 USD, 12% доходу)

Фінансова криза, що бушує в Греції, загострила і без того непросту проблему високих цін на бензин в країні. В минулому році вони зросли на 11 відсотків. Греки заробляють 75 доларів на день і на заправку 1 галона бензину їм доведеться витратити 12 відсотків доходу.

Польша (вартість галона бензину преміум: 7,01 USD, 18% доходу)

У Польщі бензин коштує дешевше, ніж в більшості країн Західної Європи, але дорожче, ніж, наприклад, в Болгарії, Румунії чи на Кіпрі. За підрахунками Bloomberg, середній щоденний дохід поляків дорівнює 40 доларам і на покупку галона бензину їм доводиться витрачати 18 відсотків сімейного бюджету.

Австралія (вартість галона бензину преміум: 6,75 USD, 3,6% доходу)

Австралія вимагає від компаній платити 23,8 доларів за метричну тонну викидів вуглекислого газу, починаючи з липня 2012. Це істотно підвищить ціни на бензин та електроенергію з викопного палива. Поки ж Австралія - сьома країна у світі за споживанням бензину, субсидує нафтопереробку на більш ніж 7 млрд доларів на рік. При середньому щоденному доході на рівні 189 доларів австралієць платить за галон преміум-бензину всього 3,6% доходу.

Китай (вартість галона бензину преміум: 5,31 USD, 34% доходу)

Піднебесна є одним з найбільших у світі споживачів нафти. І в майбутньому обсяг споживання буде тільки стрімко зростати. За прогнозами, кількість автомобілів в країні може вирости до 260 мільйонів вже до 2020 року.

Китай регулює ціну роздрібного бензину і дизельного палива в якості інструменту для стримування інфляції. В середньому щоденний дохід китайців дорівнює 16 доларам., а на галон преміум-бензину йде третя його частина - 34 відсотки.

Росія (вартість галона бензину преміум: 3,71 USD, 9,1% доходу)

Росія - другий за величиною виробник нафти після Саудівської Аравії, а також великий експортер газу. Тим не менш, частка вартості бензину у витратах росіян така ж, як і у італійців - 9,1% від середнього щоденного доходу в розмірі 41 долар.

Арабські Емірати (вартість галона бензину преміум: 1,89 USD, 1% доходу).

Після того як в 50-х роках тут була знайдена нафта Емірати з бідного регіону перетворилися в сучасну багату держава з високими стандартами життя і розвиненим ринком. Візит на АЗС зовсім не полегшує гаманець жителів ОАЕ, оскільки заправка одного галона обходиться всього лише в 1 відсоток щоденного доходу в 168 доларів. Такі низькі ціни пояснюються великими дотаціями, які покривають близько 68% собівартості палива.

Венесуела (вартість галона бензину преміум: 0,09 USD, 0,3% доходу).

Мрієте про недорогий бензин? Заправляйтеся у Венесуелі, де паливо найдешевше в світі. Навіть враховуючи, що середній дохід в країні дорівнює лише 28 доларам, на галон бензину тут витрачається всього 0,3 відсотка. Мізерна плата за бензин є тут вже елементом неформальної суспільної угоди. Коли уряд пробував зменшити дотації на бензин в 1989 році, країною прокотилися криваві бунти та протести.

Україна (вартість галона бензину преміум: 5,55 USD, 49% доходу)

Bloomberg не включив Україну в перелік досліджених країн. Втім, підрахувати самим вітчизняні показники не складає особливих труднощів. Згідно з даними Госстатта, в січні 2012 року, середня заробітна плата українців становила 2722 гривень на місяць. Це дорівнює трохи більше 11 доларів на день. Щоб заправити галон преміум бензину (з розрахунку 12,4 грн за літр) середньостатистичному українцю доведеться викласти на АЗС 49% своїх доходів. Незважаючи на те, що Україна не потрапила до рейтингу Bloomberg, можна не сумніватися, що з такою часткою палива у витратах наша країна там би не загубилася.

26.05.2012

<< Для автомобілів придумали пластик з пам'яттю  |  Винайдена діамантова фарба >>


рекламный баннер


рекламный баннер 300 на 250